Wednesday, February 18, 2015

VÄRV

Selle postituse teen seekord värvidest. Mitte küll konkreetselt juuksevärvidest vaid hoopis värvidest, mis kuuluvad värvisektorisse ja samuti üritan seletada, miks üks või teine värv asub omas paigas.

Kõigepealt aga põhimõisted, mis on vaja enne värvisektori koostamist enda jaoks selgeks teha.

1.PRIMAARVÄRVID ehk põhivärvid värvisektoris on :

  1. Sinine
  2. Punane 
  3. Kollane 
Nende värvide asetus sektoril peab olema ka kindlalt teada ja paigas, sest muidu ei jookse vastandvärvid õigelt.

2.SEKUNDAARVÄRVID on värvid, mis saadakse, kui segatakse omavahel primaar-ehk põhivärve:
  1. Punane+kollane=oranž
  2. Sinine+punane=violett/lilla
  3. Kollane+sinine=roheline
3.KONTRASTTOONID on täiendvärvused ehk vastandtoonid ja nad asuvad värviringis teineteise vastas. Vastandvärvide tõttu ongi tähtis, et primaarvärvid asuksid sektoris oma kindlatel punktidel.Vastandvärvid on:
  1. lilla-kollane
  2. punane-roheline
  3. oranž-sinine


4.KROMAATILISED VÄRVID on kõik värvid, mis kuuluvad värvisektorisse. Nende värvide ühised omadused on :
  1. Küllasus- see väljendub värvi puhtuses ja heleduseastmes
  2. Heledus ja tumedus- heledus on värvi pinna võime temale langevaid kiiri suunata ja suuremal või vähemal määral peegeldada. Valguse suurema peegelduse korral tajume pinda heledamana, vähem peegelduse korral tumedamana.
  3. Värvitoon
5.KROMAATILISED VÄRVID on värvid, mis ei kuulu värviringi. Nendeks on must, valge ja hall. Nende värvidega saab värvisektori värve muuta/segada nii, et need muutuvad heledamaks või tumedamaks. Mustaga segatud värvid asuvad sektori kõige sisemisel ringil ja valgega segatud värvid asuvad värvisektori kõige välisemal sektoril.

6.KÕRVALTOONID ehk lähedased toonid on värvid, mis asuvad värvisektoril teineteise kõrval. Nt. kollane ja oranž on omavahel kõrvaltoonid.

Nüüd lisan siia meie grupi joonistatud ja meisterdatus värvisektori. Sealjuures tervitaksin oma armsaid tiimiliikmeid  Kadrit, Saskiat, Laurat ja Anželikat :)



Värvide subjektiivsed omadused

Inimesed tajuvad värvide kaugust/lähedust, kergust/raskust ja soojust/külmust erinevalt, seega nimetatakse neid omadusi subjektiivseteks kuna neid ei ole võimalik konkreetselt mõõta ja piiritleda.

  1. Lähedus/kaugus- eredad värvid tunduvad olema meile  lähemal kui tuhmid, samuti tumedad värvid tulevad ettepoole, heledad loovad tunde kaugenemisele.
  2. Kergus/raskus- raskena mõjuv värv on segatud mustaga ja selles leidub rohkelt musta pigmenti. Kergena mõjuv värv on segatus valget rohkem ja selles leidub ohtralt valget pigmenti
  3. Soojus/külmus-sinisega meenub meile külm vesi/meri; oranžiga meenub soe päike.Kui me valime värvid värviringi soojemalt poolelt, saame sooja koloriidi.Valides värvid värviringi külmemalt poolelt, saame külma koloriidi.
Värvitoonide subjektiivsus juuksuritöös

Kuna inimesed tajuvad värve erinevalt, siis peavad juuksurid olema eriti tähelepanelikud, kui nad värvivad oma klientide juukseid. Kliendi värvisoov võib olla erinev juuksuri visioonist ja arusaamast soovitud värvist. Sellepärast on hea näidata kliendile erinevaid pilte ja ka võimalusel värvidekatalooge, mille põhjal saame mõista, kas klient soovib külmemat või soojemat värvitooni. 

Tehes tumepruunidesse juustesse heledaid triipe, toome me heledad juuksesalgud tumedate taustalt ette poole, mis omakorda lisab juustesse liikuvust. 


Eneseanalüüs

Värvisektorit joonistades ja maalides said selgeks erinevad mõisted. Kindlasti tuleb neid mõisteid endale aeg ajalt meelde tuletada, et nad taaskord meelest ei läheks. Ilmselt kõige raskem oli meie rühma jaoks värvide omavaheline kokkusegamine, et tekiks õiged toonid ja kontrastid. 



No comments:

Post a Comment